Szczep -historia Hordy jako całości
-
LISTA KOMENDANTÓW
- Jerzy Laszuk Komendant Hordy do 1973 [zmarł w 2007r.]
- Maria Laszuk (Budaszewska) Komendantka Hordy od 1973 do 1976
- Piotr Gierak
- Barbara Wiśniewska do 1983
- Rafał Moskwa Komendant Hordy od 1980 do 1983
- Martyna Parczewska-Rux
- Piotr Iwiński Komendant Hordy do 2006
- Łukasz Bereza Komendant Hordy od 2006 do 2011
- Marta Modelska Komendantka Hordy od 2011 do 2013
- Rafał Pawłowski Komendant Hordy od 2013 do 2017
- Aleksandra Burdon Komendantka Hordy od 2017
Barbara Wiśniewska od 1983
-
WAŻNE WYDARZENIA, CEZURY CZASOWE (np. zdobycie przydomku „Horda”)
1962
powstanie pierwszej drużyny
1968
obóz w sitnie, zdobycie przydomku horda
1991
pierwsza kolonia zuchowa Witka Trepkowskiego otwierająca długi bo aż 17 letni okres (w tym 1 rok przerwy) samodzielnych kolonii organizowanych na bardzo wysokim poziomie, w szczytowej formie pracujących na dwa turnusy
1992
secesja w hufcu ZHP Śródmieście -postaje hufiec Centrum. Horda pozostaje w hufcu Śródmieście
jest to także rok pierwszego rozpadu w środowisku
1994
drugi rozpad w środowisku
1996
hufiec Śródmieście występuję z ZHP powołując nową organizacje: Stowarzyszenie Harcerskie; Horda w tym nie uczestniczy, dołącza do hufca Centrum
1998
po zamianie szkół na 7 lat „tracimy” Sempołowską, zyskujemy za to ważną szkołę przy ul. Twardej
2000
połączenie wszystkich działających drużyn harcerskich w jedną liczebną, o dużym potencjale
2001
pierwsze zgrupowanie odmłodzonej hordy świadczące o renesansie środowisk
2011
przekazanie funkcji komendanta przez Ł.Bereze
2012
pięćdziesięciolecie Hordy
-
OPIS PRZEMIAN SZCZEPU PRZEZ DZIESIĘCIOLECIA
(WERSJA BETA)
Lata sześćdziesiąte: genezis i pierwsze kroki środowiska
Lata siedemdziesiąte:
Lata osiemdziesiąte:
Lata dziewięćdziesiąte:
Pierwsze dziesięciolecie: Twarda epoka
Choć nazwa ulicy Twardej mogła by wskazywać na dominującą rolę roku 1998 i zamiany szkół, dzięki czemu w szkole przy tej ulicy działała Horda. Lecz początek dwudziestego wieku to przede wszystkim połączenie wszystkich drużyn w jedną, działającą w wymienionej już szkole oraz przejęcie jej przez duet Gajewska i Bereza. Dało to początek wielopoziomowej drużynie, która przez długie cztery lata zorganizowała szereg udanych obozów, ustanowiła tradycję popławisk (czyli biwaków na początku maja organizowanych w bazie) i dorobiła się licznej gromady harcerzy. Liczebność była także słabą stroną -coraz większa rozpiętość wieku uniemożliwiała zorganizowanie zbiórek w taki sposób by program był atrakcyjny dla wszystkich. To, a także rosnące aspiracje starszych harcerzy (niemożliwe do spełnienia w jednej tylko drużynie) spowodowały wydzielenie z drużyny starszych roczników (wszyscy urodzeni w roku 1988 i starsi) i utworzenie z nich drużyny wędrowniczej. Powstałe wcześniej drużyny starszoharcerska (Twarda) i harcerska (Teresińska), składające się z harcerzy niezwiązanych z wcześniejszą drużyną oraz gromada zuchowa „Trampki” wraz z wcześniej opisywaną drużyną składały się na szczep Horda w połowie dekady.
Kolejne pięć lat to rozrost szczepu ze wszystkimi tego dobrymi i złymi stronami. Twarda dalej pozostała „bastionem” czy też może raczej „epicentrum” działalności szczepu, niemniej nasze drużyny zaczęły działać w szkołach przy Sempołowskiej, Hożej, Fabrycznej (w kolejności chronologicznej). Liczba drużyn, gromad i klubów osiągnęła w roku 2008 poziom dziewięciu. Drużyny te nie przypominały jednak tej z początku dekady. Były to drużyny niezbyt liczebne (choć należy tu wspomnieć chlubne wyjątki, takie jak choćby Czarneccy). Niemniej szczep stawał się coraz większy i większy, co wpłynęło na jego pozycję w hufcu -z środowiska „trzymającego się z boku”, Horda stała się jednym z dwóch realnie działających szczepów a większość imprez hufcowych zaczęli szykować instruktorzy z Hordy (choćby WOŚP). Druga dekada to także zmiana na stanowisku komendanta: Piotr „Iwa” Iwiński przekazał pałeczkę Łukaszowi „Radarowi” Berezie, który podobnie jak poprzednik zaczął organizować zgrupowania podczas akcji letnich.
Nie można zamknąć opisu tej dekady przed jej końcem, podobnie jak i nie można nie wspomnieć o szczepie 26 z Pragi północ, który towarzyszył nam przez cały ten okres (w wymiarze harcerskim a dla niektórych i prywatnym…) oraz szczepie 53 z Mokotowa, który w podobnym charakterze zaczął nam towarzyszyć pod koniec dekady.
Drugie dziesięciolecie:
Początek drugiej dekady XXI wieku to kolejna zmiana na funkcji komendanta szczepu.