Historia
drużyn, gromad i klubów „Hordy”
Fabryczna
328 WDH „Czarneccy” im. Romualda Traugutta (od 2008)’
Drużyna powstała we wrześniu 2008 roku. Jej drużynowym i założycielem był Marcin Maryl. Przez pierwszy rok drużyna wdrażała się w życie harcerskie, dzięki czemu już w drugim roku powstały zastępy: Karmelki(żeński), Kamyki(męski), Kamperzy(męski) i Kadeci(męski). W drugim roku działalności rozpoczęła się kampania bohater związana z Romualdem Trauguttem, dyktatorem Powstania Styczniowego, która zakończyła się w kwietniu 2010 roku. Miesiąc później przyboczną została dotychczasowa zastępowa Karmelków – Gabriela Pawlak. Przed obozem w 2010 roku, prócz bohatera, drużyna posiadała również sztandar, pieczęć oraz imię własne – „Czarneccy”. Obóz, w zgrupowaniu szczepów 26,53,54 i 328, oczywiście organizowała samodzielnie. Po obozie drużyna uczestniczyła w kolejnych wyjazdach (m. in. biwak w Żelechowie). W nocy z 4 na 5 marca Marcin przekazał granatowy sznur drużynowego Gabrieli, która od tej pory prowadzi „Czarneckich”.
W maju 2012 roku na mocy porozumienia ze szczepem drużyna wystąpiła z Hordy.
Hoża
328 WDHS im. Stefana Starzyńskiego (od 2006-2011)
Drużyna została założona po dwóch latach starań o „wejście” do szkoły. Starania te były podejmowane przez Asię Gajewską (szukającą miejsca dla drużyny harcerskiej, która chciała opuścić Twardą, żeby pozostawić tam miejsce drużynie starszoharcerskiej) i stamtąd też pochodzili: drużynowy Marcin Maryl i przyboczny Damian Wojda. Drugim przybocznym został Mateusz Terlikowski, który nie przeszedł jak większość jego drużyny (Tatarzynów) do drużyny na Sempołowskiej. Po drugim obozie nastąpiło spore zawirowanie wśród kadry: drużynę opuścił Damian, drużynowym został Mateusz wspierany przez Kasię Poleszczuk (która zaczęła chodzić na zbiórki jeszcze przed obozem, wcześniej w Ordu) oraz Marcina, który został opiekunem drużyny. Układ okazał się być nietrwały i Kasia z przybocznej została drużynową (Terlik opuścił drużynę). Kasia nie pojechała jednak na obóz i drużynę od nowego roku harcerskiego, już jako starszoharcerską prowadzą Ola Babul (wcześniej szeregowa w 328 WDW) i Maciek Danielak (wcześniej drużynowy 328 KWDH) do początku 2011 roku.
328 WDHiS (od 2012)
W 2012 roku drużynę reaktywuje phm. Marta Modelska (wcześniej wychowanka Ordu, później jej drużynowa, równolegle z reaktywacją też komendantka szczepu) wraz z Mikołajem Skalskim (Cypis jest harcerzem właśnie z pierwszych dni działania drużyny na Hożej, później Rejewscy i krótko Ordu) wraz z decyzją o ponownym zdobywaniu imienia S. Starzyńskiego.
328 WGZ Mali podróżnicy (od 2007)’
Szkoła „zdobyta” przez harcerzy czekała na powstanie gromady rok. Po tym okresie kadra zuchowa działająca w gromadzie „Trampki” (Sempołowska) postanowiła rozdzielić się między dwie szkoły i prowadzić gromady z podkreśleniem ich częstej współpracy.
Jana Pawła 26
328 WGZ Mali podróżnicy (1998-2001)
Gromada prowadzona na Twardej jeszcze przed reformą oświaty (po niej ostatni rok działała w szkole przy Jana Pawła). Gromadę prowadziły Gosia Maryl (drużynowa) i Olga Łaska (przyboczna).
Polna
328 WDZ „Stworki Telesforki” (1995-1997)
Gromada z Polnej
328 WDH im. Alka Dawidowskiego (?)
W tej drużynie działał na przykład Radar.
328 KWDH (od 1997 do 2009)
Drużyna miała bardzo zawiłe losy. Powstała po jednym z rozpadów w szczepie podczas burzliwych lat dziewięćdziesiątych. Podczas kolejnych podziałów wydzieliła się z niej 25 WDKH. Długoletnim drużynowym był Andrzej Gadaś. Drużyna po pobycie w Stowarzyszeniu Harcerskim powróciła do ZHP, a konkretniej do hufca Mokotów, gdzie działała zachowując swój stary numer. Powrót do szczepu trwał dosyć długo: mniej więcej rok przerwy w działalności (a raczej działalność w niezbyt aktywnej formie) dzielił drużynę od opuszczenia niechętnego jej hufca Mokotów (gdzie ją rozwiązano) do „powrotu” do śródmieścia, do hufca centrum. Po tym roku udało się drużynie rozpocząć zbiórki w gimnazjum na ulicy Polnej, gdzie zakończyła swoją działalność pod wodzą drużynowego Maćka Danielaka i przybocznego Mikołaja Bibańskiego.
Różne miejsca
328 WDW (od 2004 – 2011)
Drużyna była w prostym przedłużeniu kontynuacją grupy zadaniowej i odpowiedzią na dużą różnicę wieku harcerzy z drużyny z Twardej. Pierwszym drużynowym był Łukasz Bereza, a przyboczną Gosia Maryl. Drużynę podzielono na sekcje w kolorach: granatowym, czerwonym, zielonym i żółtym. Ważnym wydarzeniem był wyjazd na obóz wędrowy wraz z 21 WDW „Stare Żbiki”, dzieki którym zgłębiono tajniki tego typu wyjazdów. Kolejne lata mijały więc pod znakiem samodzielnych już wyjazdów, kolejno: na Ukrainę (2007), do Słowenii (2008) i do Czarnogóry (2009). Po Łukaszu drużynową została wybrana wcześniej na przyboczną Asia Gajewska, wspomagana przez przybocznego Szymona Wójcika. Drużyna przyjmowała coraz to nowych członków (co roku wysyłano listy-zaproszenia do osób które zaczęły naukę w szkołach ponadgimnazjalnych), aż na jesieni roku 2009 stara kadra zorganizowała wybory na nowego drużynowego. Wygrała Marta Bareja i dobrała sobie liczne grono przybocznych: Justynę Dynowską, Asię Wnukowicz, Tomka Kucharskiego. W 2011 kadra zrezygnowała z prowadzenia drużyny i została ona rozwiązana.
HKR „Horda” (od 2009)
Klub powstał w ramach zainteresowań harcerzy (wcześniej w Ordu), którzy bytność w drużynie wędrowniczej chcieli połączyć z ratownictwem. Podczas gdy opiekunem klubu został Michał Skoczyński, pierwszym szefem klubu wybrano Marte Bareje, zastępcą zaś Justynę Dynowską. Po roku działalności nastąpiła zmiana ról pomiędzy Martą i Justyną ze względu na fakt iż pierwsza z nich została drużynową DW.
Sempołowska
328 WDH im.M.Rejewskiego (od 1997)
Najdłużej działająca drużyna na przestrzeni początku dwudziestego pierwszego wieku. Wędrowała pośród szkół. Założona przez Piotrka Iwińskiego w szkole na sempołowskiej już rok później przeniosła się na Twardą dzięki udanej zamianie szkół. Tam rozpoczęła nowy rozdział w historii szczepu Horda -drużynę przejeła nowa kadra: drużynowi (z początku razem na funkcji) Asia Gajewska i Łukasz Bereza. Był to początek serii udanych obozów. Drużyna przeszła kolejną znaczącą zmianę kiedy rocznik 88 i starsze utworzyły drużynę wędrowniczą. Wtedy też Asia Gajewska pozostałą drużynową (przybocznym został Dominik Ostrzycki). Wtedy też pojawił się problem szkoły, bo drużyna zrzeszała harcerzy a na Twardej (skądinąd gimnazjum) działała już drużyna starszoharcerska. Kolejny rok upłynął na poszukiwaniu szkoły (próbowano między innymi z Hożą). Do drużyny powrócił (po roku przerwy od harcerstwa) Kazik Uromski i także został przybocznym. Po obozie w 2005 roku, Asia Gajewska na rok wyjechała do Francji a drużynę przejął Kazik (Dominik wkrótce przestał być przybocznym i już na kolejny obóz nie pojechał). Po kolejnym obozie drużyna dostała posiłki -po zamknięciu „Tatarzynów” działający w niej aktywnie harcerze przeszli na Sempołowską. Po prowadzeniu drużyny przez 4 lata Kazik przekazał drużynę Oli Burdon, która zaczynała w niej harcerską karierę. Przybocznym został Kuba Chrzanowski.
328 WGZ Trampki (od 1995)
Gromada rozpoczęła swoją działalność założona przez Agnieszkę Trepkowską. Później znalazła się przez pewien okres czasu w szczepie 281, skąd powróciła do Hordy (drużynową była wówczas Kasia Bąk). Po niej gromadę przejęła jej siostra: Basia Bąk. W tym czasie kadra zuchowa dokonała między sobą rozdziału, dzięki czemu były w stanie założyć drugą gromadę w szkole przy ulicy Hożej. Po tym zdarzeniu drużynową została Julia Kucharska.
Teresińska
328 WDH „Tatarzyni” (2003-2006)
Drużyna powstała dzięki Agacie Michalak, która była nauczycielką w katolickiej szkole podstawowej i prowadziła w niej gromadę zuchową. Pierwszym (i jedynym) drużynowym został Szymon Wójcik. Prowadził drużynę przez trzy lata, głownie dla uczniów z rocznika 1993, którzy tworzyli trzon drużyny. Drużyna skończyła działalność w 2006 roku. Najaktywniejsi harcerze z Teresińskiej przenieśli się do drużyny na Sempołowskiej.
328 WGZ „Leśne Stworki” (?-2006)
Gromada prowadzona przez pwd. Agatę Michalak.
Twarda
328 WDH (na Twardej od 1998 do 2005)
Patrz: 328 WDH im. Mariana Rejewskiego (Sempołowska)
328 WDHS „Ordu” im.Sanitariuszek powstania warszawskiego (od 2003)
Drużyna założona przez Mikołaja Łaskiego (drużynowy), któremu pomagał Michał Dudziński (przyboczny). Pierwszy rok działalności był dosyć skromny, także dlatego, że wówczas na Twardej działały dwie drużyny. Niemniej już w drugim roku, pomimo dalszej „koegzystencji”, drużynie udało się znacznie powiększyć i rozwinąć działalność. Jeszcze przed trzecim obozem dołączyla do nich Agnieszka Wojtczak jako przyboczna. Podczas obozu w 2007 roku (trzecim z kolei) nastąpiła zmiana kadry, dzięki czemu kolejny rok harcerski otwierała już Marta Modelska jako drużynowa oraz Agata Kotwa (przyboczna). Prowadziły one drużynę do 2011 roku, gdy przyboczny Rafał Pawłowski objął funkcję drużynowego.