ekwipunek

Wyposażenie dziecka na kolonię zuchową lub obóz harcerski może stanowić wyzwanie, więc śpieszymy z wyjaśnieniem i poradą. Na końcu wpisu polecamy dwie składnice harcerskie, a przy niektórych punktach dajemy również informację praktyczną wynikającą z naszego doświadczenia.

Zachęcamy, żeby dzieci samodzielnie spakowały się na kolonię i obóz w jeden duży plecak. Dzięki temu będą wiedziały jak to zrobić oraz, które rzeczy ze sobą zabierają. Warto, żeby na podróż zuchy i harcerze mieli ze sobą plecak podręczny, jednak wszystkie dodatkowe torby do wzięcia w rękę będą dla nich niewygodne. Dzieci będą musiały przejść spod autokaru do swoich miejsc obozowych ze swoimi rzeczami – warto spróbować po zapakowaniu, czy plecak nie jest dla nich za ciężki (oczywiście wszystkim zuchom pomaga kadra i harcerze!)

| śpiwór nie musi być najnowszy, stare sprawdzone mumie spełniają swoje zadanie, szczególnie, że może doposażyć dziecko w koc – to pewność że żadna lipcowa noc nie będzie zimna. Jeśli kupujecie Państwo nowy śpiwór nie ma do końca znaczenia czy będzie on puchowy, czy syntetyczny, warto zwrócić uwagę, żeby był pakowny (mały) oraz by jego zakres temperatur był raczej od 0 do 20 stopni.

| linka bawełniana typu pryczówka (50m) to sznurek, którym harcerze wyplatają sobie obozowe łóżka oraz półki na rzeczy, stanowi koszt ok. 50zł – zuchy nie potrzebują pryczówki. Można ją nabyć w dowolnej składnicy lub sklepie powroźniczym np. Lin-Sznur na pl. Grzybowskim, długość jest sugerowana (+/- 10m).

| menażka i sztućce to naczynia, w których dzieci będą spożywały posiłki – w wypadku zuchów mogą zostać zastąpione talerzykiem i miseczką plastikową. Harcerze powinni już mieć menażkę (aluminiową lub stalową), w której ugotują sobie obiad nad ogniskiem. Do nabycia w składnicy, sklepach turystycznych, z demobilem oraz w supermarketach. Okrągłe menażki są wygodniejsze w codziennym użytkowaniu, wojskową nerkę polecamy doświadczonym. Warto włożyć dziecku zapasową łyżkę do plecaka oraz kubek plastikowy.

| scyzoryk ma być pomocą przy struganiu, można go zastąpić finką – prosimy nie wyposażać dzieci w noże typu Rambo, kadra może się zaniepokoić i dla bezpieczeństwa zainteresowanych zaopiekować się nożem do końca kolonii lub obozu.

pełen mundur A
328 – mundur rajdowy

| mundur harcerski w pełnej wersji składa się z:
rogatywki
bluzy mundurowej (ze sznurem, plakietką WOSM/WAGGS i lilijką)
pasa harcerskiego
dołu mundurowego (spodenki mundurowe męskie, spódnica mundurowa – harcerki z Lwów, Passio i Czarneckich, czarne spodenki damskie – harcerki z Ordu)
getr (w Hordzie czarnych, w Czarneckich brązowe)
białych wywijek (w Hordzie)

mundur zuchowy to bluza mundurowa ze zdobytymi sprawnościami oraz pas.

Wszystkie elementy umundurowania dostępne są w składnicach harcerskich. W razie wątpliwości polecamy kontakt z drużynowymi.

Wspólnym elementem umundurowania zuchów i harcerzy z Hordy są bordowe koszulki z krótkim rękawem, pozwalają wygodnie chodzić w mundurze w upały. Jest to wersja rajdowa munduru, w której jeździmy w podróże.

 

| ubranie do pobrudzenia jest potrzebne zarówno zuchom i harcerzom w pierwszych dniach wyjazdu. Zuchy pierwszego dnia zdobią rozstawioną kolonię, przy czym potrafią się bardzo pobrudzić – warto, żeby te rzeczy miały wyraźnie odłożone. Harcerze przyjeżdżają do pustego lasu, gdzie czeka ich parę dni pionierki – rozstawiania namiotów, budowania z żerdzi swoich łóżek i półek na rzeczy – warto, żeby pod ręką na górze plecaka (zanim będą mieli możliwość go rozpakować) mieli dostęp do rzeczy do przebrania się, kosmetyczki, kostiumu kąpielowego, ręcznika i menażki.

| śpiewnik – jeśli zuch albo harcerz nie mają swojego zeszytu z piosenkami (mogą go zrobić też samodzielnie na obozie) można kupić uznany śpiewnik „Ognik” dostępny w składnicach harcerskich, sklepach turystycznych i księgarniach.

Informujemy, że organizator nie ponosi odpowiedzialności za przedmioty wartościowe, które zuch lub harcerz zabierają ze sobą na wyjazd. Na miejscu nie ma możliwości dla dzieci naładowania sprzętów elektronicznych, zgodnie z harcerskim duchem życia w zgodzie z naturą i oderwania się od cywilizacji. Kontakt z dziećmi dostępny jest każdorazowo poprzez drużynowych, kadrę oraz komendantkę zgrupowania.

SKŁADNICE (które możemy polecić, jest ich w Warszawie więcej)

4 żywioły
ul. Konopnickiej 6 (na tyłach hotelu Sheraton, przy teatrze Buffo)uwaga – przy płatności rabat 10% na hasło 328 Horda
honorowana karta Dużej Rodziny

otwarte
pn-pt  9-19
sb       10-14

składnice Skaut
ul. Targowa 12 (niedaleko Teatru Powszechnego)
ul. Słowackiego 27/33
al. Ken 56
otwarte
pn-pt  11-19
sb       10-17
nd       10-15